Kontakt
Om webbplatsen
In English
Sök
Media
Bildbank
Kontaktpersoner
Kärnpunkten
Nyheter och pressmeddelanden
Prenumerera
Publikationer
Om OKG
Kärnkraft
Säkerhet
Miljö
Arbeta på OKG
Skola
Media
Startsida
/
Media
/
Tidigare nyheter 2008
/ O2 inleder revisionsav...
O2 inleder revisionsavställning
2008-05-09
Natten mellan lördag och söndag lämnar Oskarshamn 2 kraftnätet för att inleda årets revisionsavställning. Revisionen väntas pågå fram till den 4 juni och följs av en provperiod på tre dygn.
Revisionen innefattar vanliga revisionsarbeten som bränslebyte samt förebyggande och avhjälpande underhåll. Tidsstyrande för årets förhållandevis korta revision är införandet av en rekombinatoranläggning på O2. En rekombinator är en teknisk lösning som fördröjer utsläpp av ädelgaser. Eftersom ädelgaser har kort halveringstid bidrar en rekombinator till att ytterligare sänka utsläpp av radioaktiva ämnen som idag ligger på en procent av tillåten nivå.
Andra större planerade arbeten är garantiinspektion av generatorn och montage av en ny spärrångventil i turbinanläggningen.
Redan under fredagen kommer O2 att gå ner i effekt för att utföra ventilprover. Natten mellan lördag och söndag lämnar anläggningen kraftnätet. Enligt nuvarande planering avslutas revisionen den 4 juni. Därefter följer en provperiod som väntas pågå i tre dygn. Eventuella förändringar av denna plan meddelas via den nordiska elbörsen Nordpools hemsida, nordpool.com.
O1 och O3 levererar för närvarande maximalt.
Ytterligare information lämnas av:
Bengt Anderot
Anläggningschef O2
Tel. 0491 - 78 65 25
Aktuell produktion
2012-02-03 07:30
0
586
0
MW
O1
O2
O3
MAX
492
586
1430
Procent av Sveriges elförbrukning ca: 10%
OKG Aktiebolag 572 83 Oskarshamn Tfn 0491-78 60 00 Fax 0491-78 60 90
E-post