2012-01-11
Efter ett drygt två månader långt stillestånd ser problemen med vibrationer i turbinutrustningen vid Oskarshamn 1 (O1) ut att vara lösta. Den planerade återstarten låter dock tyvärr vänta på sig ytterligare en tid. Detta eftersom verifierande provningar som under stilleståndet utförts på andra delar av anläggningen indikerar behov av ytterligare förbättringsåtgärder.
I samband med att O1 varit avställd har ett antal extra prover utförts som inte kan göras under drift. Ett av proverna gick ut på att testa hur ett sprinklersystem i reaktorinneslutningen skulle bete sig vid ett specifikt scenario av en rad förutbestämda händelser. Bland annat förutsattes ett stort rörbrott i något av systemen som ansluter till reaktortanken, samtidigt som delar av eltillförseln skulle falla bort. Provresultatet överensstämmer inte fullt ut med de hårt ställda kraven.
– Vi har kunnat konstatera att vattenflödet är högre än förväntat om sprinklersystemet aktiveras, berättar produktionschef Carl-Johan Kemgren. Visserligen är ett scenario med ett stort rörbrott mycket osannolikt, men vi kan inte bortse från en sådan situation. Detta skulle i sin tur kunna innebära en otydlig signalbild i kontrollrummet och således en ökad påfrestning på de operatörer som ska hantera en situation där behovet av systemet skulle kunna uppstå.
Produktionsledningen på O1 har därför fattat beslutet att i förebyggande syfte utföra åtgärder på sprinklersystemet innan återstart. Dessa bedöms ta cirka tre veckor i anspråk.
Såväl Oskarshamn 2 som Oskarshamn 3 levererar el enligt plan. För information om eventuella förändringar hänvisas till nordiska elbörsens hemsida, nordpool.com.
Ytterligare information lämnas av: Carl-Johan Kemgren Produktionschef O1 Tel: 0491 – 78 66 03
Utsänt av: Kommunikation & Samhällskontakt Tel: 0491 – 78 75 50
|